سود واقعی وام‌ها و تسهیلات از بانک‌ چقدر است

توسط

در

اگر اهل وام گرفتن و قسط دادن بوده باشید؛ حتما می‌دانید که سود واقعی وام‌ها و تسهیلاتی که از بانک‌ها می‌گیرید؛ آن چیزی که در ابتدا اعلام می‌کنند نیست و خیلی بیشتر است.

مثلا، وقتی درخواست وامی ۳۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد در اقساط ۶۰ ماهه می‌کنید؛ ساده‌انگارانه است که تصور کنید ۱۸ درصد کل پولی که می‌گیرید؛ یعنی ۱۸ درصد ۳۰ میلیون تومان را سود می‌دهید.

آشنایی با سود واقعی وام‌ بانکی

بانک‌ها فرمول مخصوص به خودشان برای محاسبه سود و اقساط و بهره وام را دارند و طبق این فرمول شما باید سود بدهید. سود واقعی وامی ۳۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۶۰ ماهه نزدیک به ۵۰ درصد کل وامی است که گرفتید؛ یعنی ۱۵ میلیون تومان طی ۵ سال سود می‌دهید.

حالا، چگونه باید سود واقعی تسهیلات بانکی را حساب کنیم که کلاه سرمان نرود و بدانیم واقعا چقدر وام می‌گیریم و چقدر بهره می‌دهیم؟ دو روش دستی و فرمولی برای محاسبه سود بانکی هست:
محاسبه سود وام بانکی با فرمول

محاسبه سودی واقعی وام که از بانک گرفتیم و مبلغ هر قسط از فرمول زیر استفاده میشود:

بانک‌ها از این فرمول برای محاسبه دقیق مقدار هر قسط استفاده می‌کنند ولی در مبادلات معمولی میان بازاری‌ها از فرمول زیر هم استفاده می‌شود:

مثلا، برای وام ۵۰ میلیونی با بهره ۱۰ درصد و اقساط ۱۲ ماهه، مبلغ هر قسط برابر ۴٫۳۹۶٫۳۴۲ تومان می‌شود. کل سودی هم که باید برای این وام یک ساله بپردازید؛ ۲٫۷۵۶٫۱۰۴ تومان است. در محاسبات عادی بازار، کمی بهره وام و اقساط بیشتر می‌شود.

نکته مهمی که باید بدانید؛ این است که شما در هر مرحله از پرداخت وام باید سود ۱۰ درصد باقیمانده اصل وام را محاسبه کنید نه سود ۱۰ درصد کل وام.

محاسبه سود وام بانکی بدون فرمول محاسبه

اما شاید برای شما محاسبه سود وام بانکی با فرمول‌های بالا سخت و گیج‌کننده باشد. شما روشی می‌خواهید که سریعا در چند دقیقه محاسبه کنید آیا گرفتن این وام به صرفه است یا خیر و چقدر سود باید بدهید مبلغ هر قسط چقدر می‌شود.

فرض کنید درخواست وامی ۳۰ میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصد و بازپرداخت ۶۰ ماهه (۵ ساله) کردیم. به ما می‌گویند مبلغ هر قسط ۷۶۲ هزار تومان است.

شما در همان ماه اولی که وام را می‌گیرید؛ ۳۰ میلیون تومان به بانک بدهکار هستید. پس، سود ۱۸ درصد ۳۰ میلیون تومان می‌شود ۵.۴ میلیون تومان برای سال اول.

وقتی ۱۲ قسط را می‌دهید که جمعا می‌شود ۹/۱۴۰/۰۰۰ تومان. یعنی ما در سال اول ۵٫۴ میلیون تومان سود وام و ۳/۷۰۰/۰۰۰ تومان از اصل وام را داده‌ایم. در ابتدای سال دوم ما ۲۶٫۳ میلیون تومان بدهکار بانک هستیم.

حالا باید دوباره ۱۸ درصد ۲۶٫۳ میلیون تومان را محاسبه کنیم که می‌شود ۴/۷۴۰/۰۰۰ تومان سود وام در سال دوم. باز هم در سال دوم ۱۲ قسط ۷۶۲ هزار تومانی می‌دهیم و علاوه بر سود سال دوم، مبلغ ۴/۴۰۷/۰۰۰ تومان از اصل وام را تسویه می‌کنیم.

باید به همین نحوه پیش بروید تا مشخص شود در ۵ سال جمعا چقدر سود به بانک می‌دهید که نزدیک به ۵۰ درصد می‌شود نه ۱۸ درصد. یعنی شما برای وامی ۳۰ میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصد و اقساط ۶۰ ماهه ثابت ۷۶۲ هزار تومان نزدیک به ۱۵ میلیون تومان سود به بانک می‌دهید.

محاسبات بانک کمی دقیق‌تر است و شاید با رقم‌های دستی شما کمی تفاوت داشته باشد ولی در کل همین حدود سود وام شما می‌شود.

اگر به دریافت وام علاقه دارید یا می‌خواهید از جدیدترین وام‌های فوری و ضروری بانک‌ها اطلاع داشته باشید؛ مقاله «چند راه ساده برای دریافت وام فوری از بانک‌های خصوصی و دولتی» را دنبال کنید.

Rate this post

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *